Jednostavno rečeno, glazba koja se lako sluša je glazbeno djelo koje je ugodno za naše uši. Opuštajući je i umirujući, savršen izbor za pozadinsku glazbu. Definiran je umjerenim do sporim tempo aranžmanima s punom instrumentacijom, obično sa sintetiziranim zvukovima žice ili gudačkim sekcijama. Većinu vremena ova je glazba instrumentalna, ponekad sa solo vokalom.

Glazba za jednostavno slušanje nije klasična ili jazz glazba jer ova dva žanra zahtijevaju punu pažnju slušatelja. Pokriva instrumentalne snimke pop standarda, hit pjesama, rock pjesama, pa čak i folka. Općenito, fokus je na melodijama i luksuznim aranžmanima.

Kao što je već rečeno, ovo je pozadinska glazba, nije nametljiva i agresivna. Zbog toga je savršen glazbeni žanr za svakodnevne zadatke poput učenja, rada, čitanja itd.

Povijest lagane glazbe za slušanje

Podrijetlo glazbe koja se lako sluša seže u tridesete godine prošlog stoljeća kada su takozvani “slatki bendovi” postali popularni. Njihov zvuk označen je kao glazba “sa žicama”. Žice su postale još popularnije 1940-ih i 1950-ih kada su ih jazz i pop standardi počeli uključivati u vlastiti materijal.

No, žanr je postigao svoj uspjeh tijekom 1950-ih i tijekom 1970-ih. U tom su razdoblju žanrovi poput rock’n’rolla, popa i folka dominirali ljestvicama pa su lako slušajući nastupi imali koristi od njih jednostavnim dogovaranjem i snimanjem obrada hitova na ljestvicama. Formula koja je osvojila novu generaciju slušatelja. Evo dva najpopularnija primjera: Mas Que Nada Sergia Mendesa i Moon River Henryja Mancinija.

Danas se glazba koja lako sluša razvija svake sekunde zahvaljujući tehnologiji. U ovom scenariju, to je utjecalo na glazbu na dobar način, imamo toliko novih žanrova i podžanrova. 

Postoji nekoliko popularnih izvedenih oblika lako slušajuće glazbe koje ćemo spomenuti, pa nastavite čitati!

Chill-out

Chill-out glazbu definira opušteno raspoloženje i spor tempo. Kreće se od ambijentalnog do salona, od kinematografske do duboke kuće, te od downtempa do moderne klasike. Kao što možete vidjeti, chill-out kombinira različite stilove glazbe na opušten i skladan način. Za isporuku tog poznatog zvuka hlađenja koristi elektroničke instrumente kao što su bubnjevi, zvučni efekti, sintisajzeri i puhački instrumenti. Samo da istaknemo, chill-out nije elektronička glazba. Nema sličnosti s elektroničkim zvukom ili technom. 

Popularni glazbeni žanrovi koji se lako slušaju

Sunčani pop

Sunshine pop je podžanr pop glazbe koja je nastala u južnoj Kaliforniji sredinom 1960-ih. Karakteriziraju ga raskošni harmonijski vokali, bogate orkestracije i dobro raspoloženje. Na njega su blago utjecala psihodelična pop i nostalgična raspoloženja. Tijekom godina prikupio je prilično kultnu sljedbu. Nije ni čudo što se to dogodilo jer sunshine pop ima zavodljiv ton, bujne melodije, slatke harmonije i nostalgiju za mladima. Da biste dobili potpunu sliku o tome što je sunshine pop, evo najpopularnijih bendova tog žanra: Beach Boys, Mammas & The Papas, The Turtles itd.

Suvremena za odrasle

Adult contemporary music highlights relaxed rhythms, love-focused lyrics, undistorted instruments, and vocal proficiency. Don’t confuse this genre with pop music, it is different. Adult contemporary has gentle instrumentation like acoustic guitars or gentle keyboards. Also, it has a strong R&B influence, and it’s in contrast with heavy metal, hard rock, funk, disco, and similar. Some of the most popular adult contemporary artists are Céline Dion, Elton John, Phil Collins, Sting, etc.

Ambijent

Ambijentalna glazba naglašava teksturu, ton, atmosferu i raspoloženje nad standardnim melodijama i ritmovima. Ovaj žanr vrlo dobro kombinira elektroničke zvukove i akustične instrumente sa zvukovima iz prirode, a ima mnogo podžanrova. Ambijentalna glazba voli se dugo zadržavati na akordima i notama. Iznad svega, glavni cilj ambijenta je izgraditi atmosferu. Neki značajni ambijentalni glazbenici su Brian Eno, Aphex Twin, Klaus Schulze itd.

 Najpopularnije žanrove lagane glazbe

Soba za odmor

Lounge glazba bila je popularna 1950-ih i 1960-ih u SAD-u. Naziv se odnosi na glazbu koja se puštala u salonima kasina i hotelskih barova, obično s jednim pjevačem i jednim ili dva glazbenika. Danas lounge glazba također znači laganu elektroničku glazbu poznatu kao downtempo. Ovaj žanr poziva vas da se opustite i opustite na mjestu, da budete prisutni. Neki od popularnih umjetnika su Frank Sinatra, Dean Martin, Nouvelle Vague, Pink Martini itd.

Lo-fi

Lo-fi glazba je mnogo više od chill ritmova. Lo-fi ili niska vjernost izvorno je bila snimka niske kvalitete s zvučnim nedostacima poput, na primjer, pozadinske buke. To je podžanr elektroničke glazbe koji ima kvalitete poput downtempo glazbe, chill-outa i lo-fi hip hopa. Ovaj žanr uspješno miješa elemente jazza, housea, hip-hop ritmova, lakog slušanja i uzoraka s glazbenom estetikom “uradi sam”. Rezultat je sanjiv zvuk s retro i opuštenim zvukom. Popularni lo-fi glazbenici su Powfu, ChilledCow, Chillhop Music kanal na YouTubeu itd.

Najpopularnije žanrove lagane glazbe

Vjerujemo da ste danas stekli vrijedne uvide. Meridian Chapters je tvrtka specijalizirana za izradu prilagođenih popisa za reprodukciju barova na plaži, hotela, restorana i šire. Istražite naš izbor glazbe kako biste otkrili savršen ambijent za vaše mjesto!

Povežite se s nama kako biste podigli svoj beach bar na Mediteranu!

Meridian Chapters Logo

Ivan Boban

info@meridianchapters.com

+385 99 4967 531